Testy wydajności frontendu aplikacji w praktyce

Najbardziej popularnymi testami wydajności aplikacji webowych są testy weryfikujące czasy odpowiedzi na żądania HTTP, czyli testy po stronie backendu (tak działa np. JMeter operujący na żądaniach HTTP get/post i innych) , natomiast rzadko kto zwraca uwagę na to, co dzieje się na warstwie wizualnej, czyli po stronie frontendu i przeglądarki. Na rzeczywisty czas odpowiedzi składa się nie tylko czas potrzebny na odebranie odpowiedzi ale też czas jej prezentacji, czyli parsowania i renderowania html oraz wykonania kodu JavaScript po stronie przeglądarki.

Podczas warsztatu pokażemy w praktyce jak proste zmiany konfiguracyjne oraz w strukturze HTML mogą znacząco poprawić szybkość prezentowania strony użytkownikowi.

Uczestnicy warsztatu zdobędą praktyczną wiedzę na temat korzystania z kluczowych narzędzi takich jak WebPageTest, DevTools i Lighthouse. Skupimy się na testowaniu rzeczywistych aplikacji i pokażemy jak identyfikować i wdrażać zmiany, które znacząco poprawią wydajność frontendu aplikacji webowych.

 

Główne punkty warsztatu:

  • Zrozumienie szerokiego zakresu elementów wpływających na wydajność frontendu.
  • Praktyczne testowanie wydajności przy użyciu narzędzi takich jak WebPageTest, DevTools i Lighthouse.
  • Weryfikacja zasad tworzenia wydajnego frontendu na przykładzie rzeczywistych aplikacji.
  • Omówienie technik optymalizacji, takich jak umieszczanie linków do plików CSS na początku HTML, które mogą przyspieszyć ładowanie strony.
  • Przygotowanie przykładowego raportu z testów wydajności frontendu przez każdego uczestnika.